Bizden Haberler

Haberler

Gıdanın Güvenli Yolculuğu

4-5 Aralık tarihinde gerçekleştirilen Perakende Günleri 2019 organizasyonunda “Gıdanın Güvenli Yolculuğu” başlıklı panel, Obase Genel Müdürü Dr.Bülent Dal’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

Oturumda G2Meksper ve ETÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Melih Şahinöz soruları yanıtlarken, veri analizi ile gıda güvenliği konusunun detayları karşılıklı bilgi paylaşımı ile değerlendirildi. Verinini doğruluğu, standradizasyonu, yönetimi ve sürdürülebilirliği ile karar destek sistemlerine etkisi çok boyutlu olarak ele alındı. Bülent Dal açılış konuşmasında; gıda güvenliğinin önemi kadar, gıda israfına da değindi. %40 ürününün henüz tarladan sofraya gelmeden, %30’unun tedarik zinciri içerisinde imha olduğu gibi çarpıcı bir noktaya dikkat çeken Dal, bununla beraber dünya üzerinde açlıkla mücadele eden %10’luk bir kesim olması gibi bir tezatla karşı karşıya olunduğuna da değindi.

Melih Şahinöz, öncelikle ETÜDER’in temsil ettiği ev dışı tüketim sektörünün 3.5 trilyon dolarlık büyük bir sektör olduğunu, özellikle dünyada perakende sektöründen daha büyük bir alanı kapsadığına değindi. “Okullar, hastaneler, hapisaneler, otel, restauran, ofis gibi yoğun ürün tedariği olan sektör, son kullanıcıya ulaşmak konusunda kritik bir noktada. Gıdanın güvenli yolculuğu ancak ETÜDER gibi çatı örgütlerle, beraber çalışma kültürü ile sağlanabilir. Organize perakende, bakanlık ve benzeri kanaat kuruluşları ve dernekler gıdanın üretiminden, tüketimine kadar olan süreçte katkı yaratabilir” diye belirtti.

https://www.obase.com/images/e-bulten/2019_4/ObaseBultenAralik2019_web.html

Copyright Obase / Kullanım Koşulları / C 2016