Clarabridge

Dünyanın en kapsamlı, müşteriyi anlama platformu

Clarabridge, Müşteri Deneyim Yönetiminde lider bir platformdur. Dünyanın önde gelen markalarının müşterilerini anlamalarına ve müşterileriyle etkileşimlerini artırmaya yardımcı olur.

Sektör bağımsız, markalar için müşterilerini her kanaldan dinler, gelişmiş analiz yeteneği ile raporlamalar ve anlık bildirimlerde bulunur. Çağrı merkezleri, Sosyal medya hesapları, anket, e-mail, Blog ve forumlardaki konuşmaları entegre bir şekilde dinleyerek, markalara eksiksiz bir müşteri deneyimi yaratabilmeleri için yardımcı olur. Bunu yaparken; Tavsiye skoru (NPS), Duygu analizi, Konuşma analizi, Metin analizi, Anket, Doğal Dil işleme yeteneği(NLP), sosyal dinleme yöntemlerini kullanır.

Clarabridge, müşteri deneyim yönetimindeki etkinliğini arttırmak için büyümeye devam etmektedir. Son olarak CX Social çözümü ile, platformun daha da güçlenmesini sağlamış oldu. Markaların, sosyal kanallarda müşterileri ile doğrudan etkileşimini artırarak, müşteri sadakati, satış ve potansiyellerini artırmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir.

www.clarabridge.com 
www.cxsocial.clarabrigde.com

Copyright Obase / Kullanım Koşulları / C 2016